ריאד: מבנה אדריכלי מרוקאי מסורתי

ריאד הוא מבנה אדריכלי מרוקאי יפיפה ומותאם לאקלים. זה גם הפך לכינוי למלון בוטיק במרוקו.
ריאד מרוקאי

אחד הדברים הראשונים שעשינו כשעברנו לגור במרקש. היה לחפש את הבית שאמא של יניב גדלה בו. ולומר על האמת לקחו לנו כמה ימים טובים, וכמה ניסיונות להגיע למיקום המדוייק. אבל כשכבר הגענו, ונכנסו בדלת המבנה. נפלה לנו הלסת.

הרחוב הצר בצבע החמרה המרקשי, ממנו נכנסנו לבית, לא הכין אותנו להפתעה שחיכתה לנו - מעבר לדלת - נכנסנו ישירות לחצר פנימית גדולה ועטורה עצים, ובמרכזה - בריכה יפה ומזמינה. ומסיבב לה- חדרים-חדרים. "מארחאבה" קבילה אותנו בחום וחיוך בעלת המקום. ואנחנו ישר שלחנו תמונות לניקול, להבין אם אנחנו במקום הנכון. ולא טעינו. אומנם המזרקה הוחלפה בבריכה, אולם זה בדיוק אותו המבנה. הבית המסורתי, הפך למלון בוטיק יפהיפה, שמשמר את העיצוב והאומנות המסורתיים, עם נגיעות מודרניות וחדשניות. וזו היתה הפעם הראשונה, שנחשפתי לקסם של הריאד.

ריאד מרוקאי שבעבר היה בית משפחתי
קפיצה אחורה בזמן. לבית שבו סבתא ניקול גדלה.

אז, מה זה בעצם ריאד?! נעים להכיר : "ריאד" (رياض). משמעות המילה היא גן או חצר. בפועל המונח ריאד מתאר מבנה מסורתי עם חצר פנימית שבליבה מזרקה/מפל מים - ועצים, וכך בנויים מרבית הבתים בערים העתיקות במרוקו.

מבנה הריאד

מבנה הריאד,מתאים לאקלים המקומי במרוקו: הבית המרובע, כשבתוכו חצר - יוצר מרחב עם הצללה קבועה ושומר על קרירות גם בימים חמים, והחצר הפנימית, מעבר להיותה הלב של הבית, מאפשרת אי ירוק בלב העיר הצפופה. בנוסף, כשתצעדו ברחובות הצרים של הערים העתיקות ברחבי מרוקו, לא תדמיינו שמאחורי דלתות העץ הפשוטות, מסתתרים מבנים מרהיבים, עם חצרות שהן חגיגה. ויש משהו במבנה האורבני הזה - שכלפי חוץ אחיד ופשוט, וכלפי פנים צבעוני, עשיר וחגיגי - שמתאים לתפיסה ולתרבות המסורתית.

לישון בריאד - מלונות בוטיק

בעשורים האחרונים הרבה מהבתים המסורתיים במרוקו הפכו למלונות בוטיק קטנים ומהממים עם חדרים מפנקים ובריכה בלב החצר בעיצוב שמשלב מסורת ומודרנה (יודעים כבר שזה השילוב האהוב עלי, נכון?!). וכך המונח ריאד הפך להיות גם כינוי למלונות אלו. ברחבי מרוקו פזורים אלפי ריאדים, מרביתם באיזורים העתיקים של הערים ובעלי 3-8 חדרי שינה, בחלקם תוכלו למצוא אף חמאם וספא. וכולם מאפשרים טעימה מהקסם של מרוקו, ומהסיפור המסורתי והמתחדש שלה. ומה שבטוח - כשתגיעו לבקר במרוקו, אל תפספסו חוויה של לינה בריאד.

מה זה ריאד?!

ריאד הוא מבנה מרוקאי מסורתי, הבנוי בצורת ריבוע שבתוכו חצר פנימית. בעשורים האחרונים, ריאדים רבים הפכו למלונות בוטיק שמאפשרים חווית אירוח מסורתית עם נגיעות מודרניות. כל המידע בפוסט!

איפה כדאי לישון במרוקו?!

התשובה החד משמעית היא - ריאדים! מה זה אומר? ולמה אני כל כך ממליצה לישון בריאד?! כל המידע בפוסט.

הדסה יצחק שרת

הדסה יצחק שרת

יזמית עסקית-חברתית, מייסדת זואק, נשואה ליניב ואמא ליעל עומר ואורי. מתמחה באומנות מרוקאית, ומובילת תהליכי מנהיגות מקומית.

הרשמו לרשימת התפוצה שלנו​

הדסה יצחק שרת

הדסה יצחק שרת

יזמית עסקית-חברתית, מייסדת זואק, נשואה ליניב ואמא ליעל עומר ואורי. מתמחה באומנות מרוקאית, ומובילת תהליכי מנהיגות מקומית.

שיתוף:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

סטודיו פתוח